Bu yazıyı paylaş

‘Kullandığınız ilaçlar iştahımı arttırdı’. Kilo alıyorum, doymuyorum, yediklerimi frenleyemiyorum. Gibi söylemler bir kenara atıp beslenmemizi sorgulamak daha doğru olur.

Yakmamız gereken enerjinin üzerinde bir kalori alırsak kilo alması kaçınılmaz olur. Dönem dönem herkeste görülen yeme isteği ya da duygu durumumuza göre yemek isteğiyle mutlu olma hazzı kaçınılmaz. Peki, bular için neler yapabiliriz. Açlık hissimizi batıracak, tok kalmamıza yardımcı aynı zamanda düşük kalori alarak nasıl beslenebiliriz? Tüm sorun bu ve bu soruya cevap bulamamak.

Sağlıklı beslenmeye dolabınızdaki zararlı atıştırmalıkları temizleyerek başlayabilirsiniz. Markete gittiğinizde elinizin uzandığı çikolata, cips, kola gibi size kilo aldırmaktan başka yaptığı bir şey olmayan ürünler yerine şeker ihtiyacı olarak taze meyveleri-kuru meyveleri, tuzlu yiyecekler yerine baharatları, içecekler yerine bitki çaylarını ya da ayran-kefir-süt gibi içecekleri diğer yiyeceklerle yer değiştirerek başlayabilirsiniz.

Öğünlerimizde olmazsa olmaz salatalar, mevsimine hazırlayacağınız bir salata midenizde dolgunluk hissi verir aynı zamanda yavaş sindirildiği için kan şekerinizin yavaş yükselmesini sağlar.

Salata ile doymam ben, evet! Beslenme düzeninizi sağlamaya çalışırken, çok düşük kalorilerle ile geçiş yapmaya başlamak sizin yeme içme isteğinizi karşılayamadığı için siz daha yüksek kalorili yiyecekleri yemeye itecektir.

Salata yanında ızgara ya da haşlanmış etli bir yemek kırımız et veya beyaz et olabilir. Tokluk hissinizin biraz daha artmasına yardımcı olacaktır.

Gün boyunca yemek yemeye dayanıp akşam yemeği saatini 16.00-17.00’ye çekmeniz, gece kendinizi buzdolabının önünde bulmanıza neden olabilir.

Bunun yerine akşam yemeğinizi 18.00-19.00 gibi sonlandırıp, çay saati yapacak olacaksanız da yanında kuru pasta, kek, tuzlu kavrulmuş kuru yemişler yerine, 1 çay bardağı kadar leblebi ve yanında tüketeceğiniz 2-3 adet kayısı ya da hurma hem tatlı ihtiyacınızın önüne geçip hem tok kalmanızı sağlayacaktır.

Günün erken saatlerinde kaçamaklarınıza yer verin, fiziksel aktivitenizin az olduğu zamanlarda tatlı ya da yüksek kalorili yiyecekler tüketmek vücudunuzda yağ olarak depolanır.

Gece yemelerinizin önüne geçmek için, gün boyunca kendinizi çok aç bırakmayın tek öğün beslenmeyi tercih etmeyin.

Suyu yaz kış ayırt etmeden için, kilo vermenizde ve tok kalmanızda ne kadar önemli olduğunu göreceksiniz.

Fiziksel aktivite, hareket yemeği fazla kaçırdığınızı düşünseniz de size en iyi gelecek şey hareket! Günlük ya da en azından haftada 30-45 dakikalık yürüyüşün size ne kadar iyi geleceğini göreceksiniz.

Tatlı ihtiyacımın önüne geçemiyorum diyenlerdenseniz, bitter çikolatayı benmari usulü eritip, dilimlediğiniz muz parçacıklarına batırın.

Kakao, kuru kayısı ya da hurma ve cevizi karıştırıp küçük toplar halinden çayınızın veya kahvenizin yanında size eşlik etmesi tatlılardan çok keyif verecektir.

Sağlıklı günler..