Bu yazıyı paylaş

Zayıflamanın formülü vücudumuzun yaktığı kalori miktarından daha az kalori  tüketmektir. Bunun için günlük kalori ihtiyacımızı ve yiyeceklerin kalorilerini bilmek zorundayız. Örneğin günlük kalori ihtiyacımız 2000 ise 1500 kalorilik bir diyet uyguladığımızda günde 500 kalori, haftada 3500 kalori açığı ortaya çıkar ve kilo vermeye başlarsınız.

Ağzı hiç boş kalmasın isteyenler, diyet yapsa da sık sık bir şeyler atıştırmadan edemeyenler, kısacası yemek yemekten sonsuz bir haz duyanlar.

Canınız sürekli yemek yemek istiyorsa mesela, yiyin. Sadece ne yediğinizi bilin, yiyeceklerinizi ona göre seçin.

Kalorisi düşük bu yiyecekler, size yardımcı olmaya çok kararlı. kırmayın onların heveslerini, yanınızda, elinizin altında bulundurun onları.

Atıştıracaksanız da sağlıklı atıştırın, şöyle nefis bir yemek yapacaksanız da olabildiğince sağlıklısından, az kalorilisinden yapın.

Az kalorili diye sürekli aynı gıdaları tüketirseniz veya hep aynı diyet ürünlerini yerseniz bir süre sonra bunlarda olmayan vitamin ve minerallerin eksikliğini yaşayabilirsiniz. Vitamin ve mineral eksikliği ise kendinizi halsiz, yorgun hissetmenize neden olabilir ve sağlıklı beslenme amacından saparak sağlığınızı olumsuz yönde etkileyen bir duruma dönüşebilir.

Hafta içinde tükettiğiniz sebze ve meyvelerin farklı renklerde olmasına dikkat etmektir. Çünkü farklı renklerde meyve ve sebzeler farklı vitamin ve mineraller içermektedir.

Yani tek bir noktaya odaklanmak yerine tüm besin ögelerini dengelemek gerekiyor. Tabii bunu yaparken yağı, karbonhidratı ve proteini hangi yiyeceklerden aldığınız önemli.

Şimdi oldukça az kalorili ve besleyici gıdalara bir göz atalım.

Roka: 1 kase roka (28 gram) sadece 7 kalori içerir. Düşük kalorili roka aynı zamanda mükemmel bir A vitamini, K vitamini, C vitamini, kalsiyum, fosfor, manganez, magnezyum, folat ve demir kaynağıdır.

Kuşkonmaz: 4 adet haşlanmış kuşkonmaz sapı 13 kalori içerir. Kuşkonmaz C vitamini, A vitamini, B6 vitamini, niasin, B6 vitamini, demir, magnezyum, potasyum bakımından oldukça zengindir.

Brokoli: 1 büyük kase brokoli (78 gram) 27 kalori içerir. Bu miktar brokoli günlük C vitamini ihtiyacının %84’ünü, A vitamini ihtiyacının %24’ünü, demir ihtiyacının %3’ünü ve kalsiyum ihtiyacının %3’ünü karşılar.

Tavuk Suyuna Çorba: Tavuk suyuyla hazırlanmış 1 kase çorba yaklaşık 10 kaloridir. İyi bir öğün alternatifi olabilir ancak bulyon kullanırsanız sodyumu (tuzu) bir miktar yüksek olacaktır.

Brüksel Lahanası: 1 adet haşlanmış (tuzsuz) Brüksel lahanası 8 kaloridir. Brüksel lahanası C vitamini, A vitamini, K vitamini, potasyum, manganez, B6 vitamini ve folat açısından iyi bir kaynaktır.

Lahana: Yarım kase haşlanmış lahana 17 kaloridir. Aynı miktar lahana günlük C vitamini ihtiyacının %47’sini, kalsiyum ihtiyacının %4’ünü, B6 vitamini ihtiyacının %4’ünü, folat ihtiyacının %6’sını, fosfor ihtiyacının %2Sini karşılar.

Marul: 1 kase marul sadece 8 kaloridir. Yine 1 kase marul günlük C vitamini ihtiyacının %19’unu, A vitamini ihtiyacının %82’sini, demir ihtiyacının %3’ünü ve kalsiyum ihtiyacının %2’sini karşılar.

Karnabahar: C, K, B6 vitaminleri ile magnezyum, fosfor potasyum mineralleri bakımından zengin olan karnabaharın 100 gramı 25 kaloridir.

Kahve

Bir fincan sade kahvede sıfır kalori vardır; şurup, krema ve süt eklemezseniz kalori oranını yükseltmezsiniz. Sade kahve, ilk yudumda biraz sert gelebilir; ancak ilerleyen zamanlarda bu tada çok kolay alışacaksınız. Kahveyi sütsüz asla içemiyorsanız yarım yağlı süt ekleyebilirsiniz.

Açlık krizlerini bastıran kahve, metabolizma hızınızı artırır. Kahve, akciğer kanseri, Parkinson hastalığı ve tip 2 diyabeti de engeller. Güne bir fincan kahveyle başlamak için yeterince harika sebepler, değil mi?

Düşük Kalorili Diğer Besinler

  • Greyfurt (yarım greyfurt 39 kaloridir)
  • Domates (1 adet domates 22 kaloridir)
  • Su teresi (yarım kase su teresi 5 kaloridir)
  • Kabak (1 orta boy kabak 31 kaloridir)
  • Mantar (yarım kase mantar 15 kaloridir)
  • Ispanak (1 kase ıspanak 7 kaloridir)
  • Kale (1 kase kale 5 kaloridir)
  • Kabak (1 kase haşlanmış kabak 50 kaloridir)
  • Kereviz (1 sap kereviz 6 kaloridir).

 

Sağlıklı Günler… 🙂