Bu yazıyı paylaş

Bu haftanın ortalarında çok sevdiğim bir arkadaşımın beni ağlamaklı arayıp sonrasında hıçkıra hıçkıra ağlamaya devam etmesiyle duyduğum endişe ve üzüntü ile bu yazıyı yazmaya karar verdim. Sonrasında ”Özden bana yardım eder misin? Neler yemem gerek?” diye son bulundurunca konu hakkında ben de biraz araştırma yapmak istedim.

Öncelikle Zona Hastalığı nedir?

Zona hastalığı,(herpes zoster) virüslerinin sebep olduğu ciddi bir deri hasalığı nedenidir. Halk arasında gece yanığı olarak bilinen zona hastalığı diğer bir ismi de kuşak hastalığıdır. Zona hastalığı, travma, stres , Üzüntü Depresyon ve Bağışıklık sistemini düşüren faktörler zona geçirilmesine neden olabilir. Zona hastalığı virüsünü uyandırıp aktifleştiren neden bilinmemektedir. Vücudun enfeksiyonlarla baş etmesini sağlayan bağışıklık sistemindeki bir güçsüzlük virüsün çoğalmasına ve sinir boyunca deride yayılmasına neden olur. Çocuklar bile Zona geliştirebilmesine rağmen, genellikle 50-60 yaşın üzerinde insanlara zona hastalığı sıklıkla rastlanır. Bu hastalığı, travma, stres gibi faktörler geçirilmesine neden olabilir. Su çiçeği (Herpes Zoster) bu hastalığı geçiren hemen hemen herkes ve genellikle ergen yaş sonrasında (60-65) yaş üzeri insanlarda görülen bir hastalıktır. Zona hastalığı en fazla vücudun sırt, göğüs, boyun, bel, karın, yüz, kafa ve kalça bölgelerinde ortaya çıkan şiddetli ağrılara neden olan bir hastalıktır.

İşte bu ağrılar dayanılmaz boyutta olunca tıbbi tedavinin yanında beslenmenin de önemi artıyor. Peki ne yapmalıyız? Nasıl beslenmeliyiz?

1.) Zonaya iyi gelen yiyecekler: Lizin içeren besinler

– Zona için en etkili besinlerden ilki lizin içeren besinlerdir. Bu madde oldukça faydalı bir amino asittir. Özellikle soya ürünleri, fasulye, et ürünler, yumurta ve yeşil sebzelerin beslenme düzenine mutlaka eklenmesi önerilir.

2.) Zonaya iyi gelen besinler: B 12 vitamini açısından zengin gıdalar

– B 12 vitamini zona belirtilerinin azaltılmasına yardımcı olabilir. Bu nedenle kutlaka yeterli miktarda alınması gerekir.

– B 12 vitamini açısından zengin olan gıdalar; kabuklu deniz ürünleri, süt ürünleri, et ve et ürünleri tüketilebilir. Bu vitamin besinlerden yeterli olarak alınamıyorsa takviye olarak da alınabilir. Ancak takviye olarak alınmadan önce mutlaka bir doktora danışılması önerilir.

3.) Zona için ne yemeli: E vitamini açısından zengin besinler

– Cilt sağlığının korunmasına yardımcı olan temel besinlerden biri de E vitaminidir. Cildin onarılmasına yardımcı olduğu için zona tedavisinde de önerilir. İyileşme sürecini hızlandırır.

– E vitamini açısından zengin olan gıdalar; mango, ıspanak, domates, badem gibi besinler mutlaka tüketilmelidir.

– E vitamini takviye olarak alınabilir. Ancak yine doz için mutlaka doktora danışılmalıdır.

4.) Zonada beslenme: C vitamini ve çinko

– C vitamini ve çinko açısından zengin besinlerin tüketilmesi de zona belirtilerinin azaltılmasına yardımcı olabilir. C vitamini aynı zamanda bağışıklık sisteminin güçlenmesine de yardımcı olur.

– Özellikle biber, limon, portakal, brokoli gibi C vitamini açısından zengin gıdalar tüketilebilir. Çünkü içeren besinler; yeşil sebzeler, tam tahıllı gıdalar ve kabuklu deniz ürünleri ile tavuk da beslenme düzenine eklenmelidir.

5.) Su tüketimi

– Zona tedavisinde su tüketiminin mutlaka artırılması gerekir. Su tüketiminin artırılması cilt sağlığının korunmasına yardımcı olur. Cilt hücrelerinin kendini yenilemesini teşvik eder. Aynı zamanda cilt dokularına giden oksijen miktarını artırır.

– Her gün 16 bardak kadar su içilmesi tavsiye edilir. Sıvı tüketiminin artırılması için diğer sağlıklı içecekler de beslenme düzenine eklenebilir. Kafeinli, alkollü ya da gazlı içecekler yerine sebze suları ve meyve suları tüketilebilir. Bitkisel çaylar da içilebilir.

Hastalığın tedavisinde beslenme programları içinde B6, B12 ve C vitaminleri içeren gıdaları tercih etmelidir. Ayrıca omega 3 ve omega 6 yağ asitleri de beslenmede yer alması önemlidir.

 

Sağlıklı Günler..