Bu yazıyı paylaş

Benim de danışanlarıma sık sık verdiğim tadına çok aşina olmayıp sonradan alışılan içecek kefir. Biraz besin içeriklerini ve öneminden bahsedeceğim.

Kefirin yüksek derecede protein, mineral ve vitamin içermesinden dolayı sağlığa çok iyi geldiği /9-0 -+bilinmektedir.

Kefir sindirim problemi olanlar için en iyi çarelerden biri olarak görülmektedir. Kolaylıkla sindirilebilen besleyici bir gıda olduğundan çocuklar, infantlar, hamile bayanlar, iyileşme dönemindeki hastalar, yaşlılar, kabızlık ve diğer sindirim problemlerini çeken insanlar için ideal bir içecektir.

Kefir maya hücrelerini yıkımladığından dolayı intestinal florada özellikle Candida gibi mayalara karşı korunmada yararlıdır.

Kefir orta düzeyde laksatif etkiye sahiptir. Bu özelliğinden dolayı Almanya’da ve Asya’nın bir çok bölgesinde kronik konstipasyon vakalarında kullanılmaktadır. Ciddi bir hastalık geçirmiş ve antibiyotik tedavisine maruz kalmış kişilerde intestinal floranın düzelmesi açısından da kefir tüketilmesi tavsiye edilir.

Karaciğer, safra, böbrek, kan dolaşımı, kalp faaliyeti, metabolizma, beyinde kan dolaşımı üzerine olumlu etki yaptığı, kireçlenmeyi önlediğini belirten bilgilerin bulunduğunu açıklamıştır. Bazı bilim adamları kefiri 80 yaşın üzerinde yaşamın anahtarı olarak görmektedirler.

Düzenli olarak günde yarım litre tüketiminin metabolizma üzerinde stabilize edici etkisinin yanında karaciğer; safra, böbrek fonksiyonları ve kan dolaşımı üzerine olumlu etkiler gösterdiği belirtilmiştir.

Kefir yüksek oranda orotik asit içerir. Bu organik asit; kolesterolün biosentezini engellemede, karaciğeri korumada, nükleik asitlerin sentezinde ve proteinlerden yararlanmada büyük öneme sahiptir. Kefirin içilmesiyle kanda yüksek oranda orotik asit saptanması kefirin bağırsaklardan çok iyi emildiğine bir kanıttır.

Helicobacter pylori enfeksiyonunun tedavisinde; Taze kefir mide kaslarının çalışmasını ve midenin daha hızlı boşalma fonksiyonunu teşvik edici etkiye sahiptir. H.pylori’nin neden olduğu ülserlerin tedavisinde alkali yapılmış kefir kullanıldığında H. pylori’nin üremesinin engellendiği görülmüştür. Bununla birlikte mide asitliğinin düştüğü, ağrı ve sindirim rahatsızlıklarının azaldığı bildirilmektedir.

 

Kaynak:

 

Micheli, L., Uccelletti, D., Pallesschi, C., Crescenzi, V., 1999. Isolation and characterisation of a ropy lactobacillus strain producing the exopolysaccharide kefiran. Applied Microbiology and Biotechnology, 53(1): 69-74. Murofushi, M., Shiomi, M., Aibara, K., 1983. Effect of orally administered polysaccharide from kefir grain on delayed type hypersensitivity and tumor growht in mice. Japonese Journal of Medical Science and Biology, 36(19): 49-53. Nefedjeva, N. P., Sedova, N. N., 1975. Cultured milk products as a possible medium for multiplication of dysentery bacteria. Moloch Prom, 11: 16-19. Odet, G., 1995. Fermented milks. International Dairy Federation Bulletin, 300: 98-100. Osada, K., Nagira, K., Teruya, K., Tachibana, H., Shirahata, S., Murakami, H., 1994. Enhancement of interferon-b production with sphingomyelin from fermented milk. Biotherapy, 7(2): 115-123. Ota, A., 1999. Protection against an ınfectious disease by Enterohaemorrhagic E.coli O157. Medical Hypotheses, 53(1): 87-88. Özdemir, P., 2005. Kefir, özellikleri ve sağlıkla olan ilişkisi. Fırat Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Besin Hijyeni ve Teknolojisi Anabilim Dalı, Doktora Semineri, Elazığ, Türkiye, 4 s. Pijanowski, E., 1971. Zarys Chemii I Technologii Mleczarstwa, PWR i L, Warszawa,Vol I. Rodrigues, K. L., Caputo, L. R. G., Carvalho, J. C. T., Evangelista, J., Schneedorf, J.M., 2005. Antimicrobial and healing activity of kefir and kefir extract. International Journal of Antimicrobial Agents, 25(5): 404-408.

 

Sağlıklı Günler…